Évről évre rengeteg turista keresi fel a Németország déli részén, Bajorországban található kastélyt, ami még Walt Disney-t is megihlette.
A kastély története egyértelműen összefonódik II. Lajos bajor király életével. A sokak szerint excentrikus uralkodó a valós életben nem igazán volt boldog, ezért egy álomvilágba menekült, amihez a palota építése tökéletes alapnak bizonyult. Félénk volt, kerülte az embereket. Arról álmodozott, hogy gyerekkori lakhelyével, a Hohenschwangau várával szemben található hegyre építtet egy lovagi várat. Eredeti neve Új Hohenschwangau vár (Neue Burg Hohenschwangau), a Neuschwanstein nevet csak a király halála után kapta meg. 1869-ben tették le az épület alapkövét, melynek stílusa Wagner operáit és Wartburg várát követte.
Hohenschwangau kastélya
A palotát a Marienbrücke elnevezésű hídról lehet a leginkább megcsodálni. II. Lajos apja, II. Miksa bajor király építtette az 1840-es években feleségének születésnapi ajándékként, akiről a nevét is kapta a híd.
Az épület tervezésénél a 19. század legmodernebb technológiáját használták fel. A fűtést egy akkoriban modernnek számító csőrendszerrel oldották meg, ami meleg levegőt fújt a szobákba, ezenkívül a konyhából egy felvonóval húzták fel az ételt az ebédlőbe. Elérhető volt a melegvíz, valamint a WC öblítése.
A termek falait szentek és lovagok jelenetei díszítették a Lohengrin történetéből. Érdekesség a magyar vonatkozás: a trónterem falait Krisztus, a tizenkét apostol és hat szent király, köztük Szent István képe díszíti.
Az épületet egy fehér hattyúhoz hasonlították, ami a mészkőszikláról az ég felé tör. Emellett a hattyú a Hohenschwangau vár egyik szimbóluma is volt. A király még a munkálatok közben is folyamatosan változtatott az építési terveken. A költségek átszámítva túlszárnyalták a 100 millió eurót. Még Bismarck is tudott arról, hogy az uralkodónak pénzügyi nehézségei akadtak.
Neuschwanstein kastélya a Marienbrückéről
II. Lajos sajnos már nem érhette meg a rezidenciája elkészültét. Halálát mai napig rejtély övezi. 1886-ban a Starnbergi-tóba fulladt a pszichiáterével együtt egyik közös esti sétájuk során. Hat héttel a halála után már látogatható volt az épület, így az emberek láthatták, mire költött annyi pénzt az uralkodó. A palota 1892-ben érte el végleges formáját.
II. Lajos személyiségében egy romantikus keveredés figyelhető meg: egyszerre tekintett magára Schwangau uraként, valamint Lohengrin fiktív hattyúlovagjaként, és mindeközben teljesen tisztában volt azzal, hogy ő Bajorország uralkodója.
A palotát Andy Warhol is megörökítette egy képén, valamint Walt Disney mesebeli kastélyának mintájául is Neuschwanstein szolgált.
Jobbra: Walt Disney Csipkerózsika kastélya Disneylandben
Források:
https://www.neuschwanstein.de/deutsch/idee/index.htm
Schloss Neuschwanstein – Bayerische Schlösserverwaltung der staatlichen Schlösser, Gärten und Seen, München 2012
Képek forrásai:
https://www.thecrazytourist.com/15-best-neuschwanstein-castle-tours/
Saját képek